אבן מקיר | מריה ברבל

אבן מקיר

מריה ברבל

מחיר קטלוגי: 86 ₪


מחיר באתר: 77.4 ₪


קטגוריה: ספרות מקור, 
הוצאה: רימונים
צומת ספרים
תקציר

עכשיו אני יודעת שאז התחילה התקופה המאושרת בחיי, אף-על-פי שאם חושבים על זה ברצינות, כל הרוע כבר ארב מסביב לצחוק שצחקנו.

לא הרבינו לחגוג בשנים ההן. הייתה לנו עבודה רבה כל-כך! יכולנו להבחין בייחודם של ימי ראשון רק מפני שבהם התחלנו לעבוד בחוץ בשעה מאוחרת יותר, אחרי שהלכנו בשישייה למיסה. הדברים האלה מתייחסים אלינו הנשים, משום שכף רגלו של הדוד, ושל רוב הגברים בכפר, כלל לא דרכה בכנסייה. למעשה איש מהם לא הלך לכנסייה, פרט לזקן מבית אאוגוסט ולזקן מבית סבסטיה. מספסלנו שעמד באחת השורות האחרונות מימין, ראיתי את רוב הנוכחים. דמומים היו ומכונסים בעצמם מחמת הצינה. הנשים דמו לאילנות קטנים, מכוסים בצעיפים שחורים עבים. ביציאה, ברכת "בוקר טוב" חפוזה, ומהר-מהר הביתה כדי לקחת משם כלי עבודה או להבעיר אש באח, תלוי בעונת השנה ובאנשים שהיו בבית.

קוֹנְשָׁה היא הבת החמישית במשפחה החיה בכפר קטן בהרי צפון ספרד. כאישה אחת מני רבות, מגוללת קונשה חיים שלמים ברומן קצר יריעה. היא עושה זאת בכנות גמורה, בצניעות וברוח נמוכה. סיפורה מגלה לקוראים הנחשפים לקטלוניה ולתרבותה, את מורכבות העולם סביבה, את יופיו ואת רסיסיו. קורות החיים נטווים באורך החיים עצמם: ילדות המספרת, נעוריה ועשייתה כאישה בוגרת, נפרשים בלשון אמינה ומדוקת, וההתוודעות ליצירתה הקצרצרה מעניקים חוויה עזה, מפעימה ומטלטלת. אירועי ההיסטוריה של ספרד למן ראשית המאה העשרים ועד אחריתה אינם פוסחים על חיי הכותבת, אבל הם מועברים כבדרך אגב, באמצעות הסתכלות אנושית על העולם ובאופן המנציח נאמנה אינספור גורלות אדם דומים.

אבן מקיר הוא אחת מגולות הכותרת של הספרות הקטלאנית במאה העשרים. המשורר רמי סערי שתרגם את הספר לעברית, צירף ליצירה אחרית דבר המעידה על חשיבותה המכרעת של מריה ברבל בספרות הקטלאנית העכשווית.


ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך