שש כנפיים לאחד | חנוך ברטוב

שש כנפיים לאחד

חנוך ברטוב

מחיר קטלוגי: 82 ₪


מחיר באתר: 73.8 ₪


קטגוריה: ספרות מקור, 
הוצאה: קיבוץ מאוחד
צומת ספרים
תקציר
מהדורה זו של הרומאן ´שש כנפיים לאחד´ רואה אור במלאת שישים שנה לפרסומו הראשון. מאז הופעתו ב-1954 התבססה ההכרה בו כאחד מהישגיו החשובים של חנוך ברטוב, והקריאה החוזרת שבה ומאשרת את סגולותיו האמנותיות והאנושיות. זהו סיפורה של שכונה ירושלמית, שהתרוקנה מתושביה הגרמנים-הטמפלרים והערבים לפני מלחמת העצמאות ובמהלכה, ולאחר קום המדינה התאכלסה ביהודים יוצאי גלויות שונות, המתגבשים לקהילה ישראלית. הרומאן עוקב אחרי שלבי כינונה של אותה קהילה, וסיומו הסמלי בטקס קריאת השם רקפת לבתם התינוקת של זוג ניצולי שואה רצוצים מבליט את אופיו האופטימי המכוון אל העתיד.
 
´שש כנפיים לאחד´ הוא הניסיון החשוב ביותר של סופר צעיר בן הארץ באותן שנים לחדור אל עולמם של אנשי העלייה הגדולה ולהציג אותו במלוא מורכבותו. ללא ניכור ובוודאי ללא שמץ של התנשאות צברית, ברגישות בוגרת ובהבנה אנושית חמה, שרטט ברטוב בן העשרים-ושמונה קשת מגוונת של דמויות, ושזר במיומנות מספר עלילות דרמתיות המוליכות אל שיא מטלטל.
אף-על-פי שמדובר ברומאן המקבל ומאשר בלב שלם את חזון קיבוץ הגלויות וכור ההיתוך, שהנחה את מדינת ישראל בשנותיה הראשונות, אין המספר שוכח אף לרגע כי החזון נישא על כתפיהם של יהודים דוויים וסחופים, עמוסי פצעים ומכאובים. ההזדהות העמוקה עם עלילת-העל הציונית נמצאת מחוזקת וצוברת אמינות דווקא בזכות הַיְשָרַת המבט אל קשיי הדרך, סיבוכיה וסתירותיה.
המתווה האידיאולוגי צומח מתוך מטווה עשיר של עמדות ומבעים, ומובלע בתוך רקמת חיים ממשים, מורכבת ומסוכסכת ככל חיי אנוש. זו משולבת במרחב גיאוגרפי וחומרי מהימן עד אחרון פרטיו, על רקע מציאות היסטורית שקווי המתאר הגדולים שלה מסתמנים מרחוק. כך, בכבדות, בנפתולים אין-קץ, בנסיגות ובייסורים, נמתח הקו העקשני המוליך מגולה לגאולה. הוא מצטרף מנסיונות חייהן של המון דמויות מן השורה, יהודים של כל ימות השנה, שסיפוריהם הפרטיים נשזרים לסיפור גדול אחד.
 
חנוך ברטוב נולד ב-1926 בפתח תקווה. סיפוריו הראשוניפ פורסמו ב-1945 בעודו חייל בבריגדה היהודית על אדמת אירופה, וב-1948, כאשר לחם בקרבות ירושלים במלחמת העצמאות. מאז הופעת ספרו הראשון, ´החשבון והנפש´ (1953), פרסם שורה ארוכה של רומאנים, קבצי סיפורים, ביוגרפיות, מחזות, רשמי מסעות ואסופות של מסות ורשימות. בכל סוגי כתיבתו ליווה את התהליכים המרכזיים שעברו על הארץ ויושביה במאה העשרים, והתמקד בדרמה של המעשה הציוני כפי שהוא מוטבע בפרשיות חיים פרטיות.
 
חנוך ברטוב הוא זוכה פרס ישראל לספרות לשנת 2010 

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך