ים ביני לבינך | נורית גרץ

ים ביני לבינך

נורית גרץ

מחיר קטלוגי: 96 ₪


מחיר באתר: 86.4 ₪


מחיר דיגיטלי: 27.3 ₪ (42 ₪)
מבצע

הוסף/י דיגיטלי לסלקטגוריה: ספרות מקור, , ספרים דיגיטליים, 
הוצאה: צומת ספרים
צומת ספרים
תקציר
מיכאל ורחל הם גיבוריה של דרמה היסטורית ספרותית מרתקת.
היא, רחל, הידועה מבין השניים - המשוררת שדמותה ושיריה קיבלו ממדים רומנטיים מיתולוגיים בתרבות העברית בארץ ומחוצה לה.
הוא, מיכאל, מהנדס חשמל החולם על תיקון העולם באמצעותזרם החילופין. הם נפגשו בטולוז, ערב מלחמת העולם הראשונה, והתאהבו.
אבל ההיסטוירה, האידיאולוגיה, ולא פחות מאלה - העכבות הנפשיות שלהם, הפרידו ביניהם. היא נסעה לארץ ישראל לבנות חברה ציונית חלוצית צודקת, להכין מקום חדש וראוי ליהודי העולם הנרדפים. הוא חזר לרוסיה, לתמוך במשפחתו ולהשתתף במהפכה הקומוניסטית.

ים ביני לבינך מבוסס על מכתבים שמיכאל שלח לרחל, ועל תחקיר מדוקדק שעולים ממנו גילויים חדשים על השניים. הריאליה המוחשית משמשת בספר רקע, אמין ומרתק, לסיפור אהבה של גבר ואישה צעירים, הנתפסים כאן כ"גיבורי דורנו". גיבורים של דור אבוד, שחלמו חלומות גדולים מדי, שסופם היה חורבן, אכזבות ופיכחון אכזרי. ספרה הקודם של נורית גרץ, "על דעת עצמו: ארבעה פרקי חיים של עמוס קינן", היה רב-מכר, זכה בפרס ברנר והיה מועמד לפרס ספיר.
בים ביני לבינך היא רקמה, ביד אמן, סיפור אהבה ענק, שהחיים בתקופה שבה התרחש לא יכלו להכילו. הם איפשרו אותו ויצרו אותו, ובה בעת הביסו אותו. הסיפור הזה, שובה לב ומתסכל, קם לתחייה על פיתוליו הרבים בצרפת, ברוסיה ובישראל - קטעי האושר והייאוש, הדיבורים, המראות והריחות.

יגאל שוורץ

"מזמן לא קראתי ספר כה מדויק, כה משוכלל, שריגש אותי לא פעם עד דמעות... שגרם לי קרבה עמוקה כל כך אל הדמויות והעניק לי מוחשיות מדויקת כל כך של זמנים ושל דמויות, בשלג ובשמש, של דירות, רחובות, שדות, נופים, געגועים. פלא: הרומן הזה עושה כל כך הרבה מכל כך מעט. ובאיזו דקוּת וזהירות מתוארים כאן מטענים רגשיים שעלולים היו בקלות לגלוש לרגשנות. אבל העיצוב הקונקרטי והמפורט מאפק את המטענים האלה, ועם זאת, למרות כל האיפוק, רחל ומיכאל מרעידים את הלב".

עמוס עוז


קטעים מתוך יומן כתיבה
מהגג שלי ברחוב בר-כוכבא עשר אפשר היה לראות את הגג שלה ברחוב בוגרשוב חמש, כלומר אילו הבית היה עדיין בן שתי קומות בלבד ומסביב היו עדיין חולות ואילו השנה היתה 1927. הייתי יכולה אז לראות אותה יושבת על כיסא נוח בשעה ארבע אחר הצהריים, מחכה לשקיעה, אבל נכנסת לחדר בשעה חמש כשמתחיל משב רוח מהים, כדי לא להתקרר. העובדה הזאת שבתנאים מסוימים הייתי יכולה לראות אותה, גרמה לי לחשוב שאולי אוכל גם לכתוב עליה.
*
אבל אני זקוקה לעיניים של מישהו שאוהב אותה ויודע לפענח אותה, אני זקוקה למישהו שיוכל להבין איך החיים בשבילה הם בדיוק מה שהיו צריכים להיות. לא פחות. דבר מה שברגע זה, או בעצם בכל רגע, הולך ומוגשם, וכשהיא לא תוכל יותר להגשים הוא יוכל להמציא למענה את החלומות שהיו לה ולביים אותם ולתת לה למלא בהם את התפקיד הראשי. בקיצור אני זקוקה לעיניים של מישהו שיוכל להבין אותה. אני זקוקה לעיניים של מיכאל.
*
יש געגועים שמשוטטים בעולם, מסתובבים ומחפשים. לפעמים הבעלים שלהם כבר מתו מזמן, אבל הם ממשיכים לנוע בין הדברים שהיו. איזו מלחמה רחוקה, טיול נשכח, עיניים ירוקות. המקומות שבהם שכנו כבר התרוקנו, מישהו צריך לבוא ולהשתמש בהם ולהחזיר אותם לשם. זה מה שמיכאל עשה. אני לא ראיתי את החלקה על שפת הכנרת שנקראה הכרך, גם לא את שדה התורמוס שבו התלמידות מחוות העלמות עבדו בשמלות ומטפחות לבנות. מיכאל ראה את המקומות הללו למרות שלא היה בהם אף פעם, רק שמע עליהם מפיה של רחל, מקומות מדויקים עם צבעים מדויקים. אני יכולה להגיע אליהם דרכו.
*
עכשיו המקומות הללו ריקים וקשה לפלס דרך בריקנות הזאת. וכך לבדי מול המחשב אני הולכת אליה דרך דברים שכבר אינם, ויחד איתי איש מת והגעגועים שלו מנחים אותנו. גם הגעגועים שלי.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך